Rozchod, srdce na třísky a jak z toho ven

Rozchod zažilo mnoho z nás. Dva lidé se seznámí, sdělí si, že by chtěli být více než přátelé, potkávají se, je jim spolu dobře, budují vztah, tvoří budoucnost, komunikují, více či méně se potýkají s nějakou rozepří, mají své radosti a starosti, vztah je protkaný různými životními událostmi, až jednou se oba nebo pouze jeden z nich rozhodne, že společnou cestu ukončí.

Ne vždy je jednoduché rozchod překonat, připustit si myšlenku, že by to mohlo být k něčemu dobré. Objektivně může partner, který chce vztah ukončit, vidět lépe, že z dlouhodobého hlediska by to nefungovalo. Možná má nyní více otevřené oči do reality a vidí „za roh“. Možná taky ne. To ale není podstatné, prostě nechce pokračovat ve společném životě. A vztah se nedá budovat na sílu, když jeden nechce, nebude to fungovat. Jediné, co zbývá, je situaci přijmout.

Pokud je to uzavření kapitoly, která vám už nedávala smysl, může být rozchod, i přes všechno trápení kolem, vítaný. Pokud ale druhá polovička definitivně uzavřela něco, co jste vy za nic na světě uzavřít nechtěli, srdce krvácí a co teď s tím? Jak jej uzdravit?

Je to šok. Zpočátku se to může zdát tak neuvěřitelné. Něco, co tady bylo, najednou není. Vaše jistota, která je v životě tak nejistá, se rozplynula. Pokud vás pudí silné emoce něco s tím udělat, nějak to řešit, přemlouvat partnera, citově ho vydírat, manipulovat s ním, zastavte. To není cesta. To nejste vy, to je ta bolest, která s vámi cloumá, to je strach, smutek, beznaděj, zoufalství.

Dejte průchod svým emocím.

Plačte, pláč léčí. Křičte, nadávejte. Neduste v sobě nálož bolesti. Možná by se vám to podařilo pěkně pohřbít někde hluboko v sobě, ale k čemu by to bylo? To, že trápení potlačíte, neznamená, že neexistuje. Bude se ve vás hromadit a jednou zase vykoukne, avšak v mnohem větší intenzitě.

Zaměstnejte se.

Ochraňte sami sebe a soustřeďte svou mysl na činnost. Uklízejte, vařte, pečte, dělejte cokoliv manuálního, běhejte, boxujte.

Sdílejte svou bolest s blízkými lidmi, neplácejte se v tom sami.

Pokud se vám hned nechce o svém trápení povídat, je to v pořádku. Po nějakém čase o rozchodu však mluvte, je to součást vašeho života, stalo se to, nedělejte z toho tabu před sebou ani před ostatními. Pokud je to stále citlivé téma a vás jen při pomyšlení na svého bývalého partnera přepadají slzy, není se za co stydět. Vaše láska k druhé polovičce byla velká, teď je velká rána, která po ni zbyla, a ta potřebuje čas, aby se zahojila. Možná měsíce, možná léta, každý člověk je jiný, každý potřebuje jinou dobu k uzdravení, respektujte své tělo a svou duši.

Netýrejte sami sebe.

Netrapte se díváním na společné fotky, neposlouchejte romantickou hudbu, nesledujte romantické filmy. S takovou se ve svém žalu utopíte. Naopak, obklopujte se živou energií, i když se do ní zpočátku možná budete muset nutit, je to pořád lepší varianta. Vaše hlava bude nasávat nové podněty.

Omezte s bývalým partnerem kontakt jen na nezbytné věci.

Pokud vás nepojí žádné společné oblasti, odstřihněte se. Vymažte si partnerovo telefonní číslo, vymažte si jej ze sociálních sítí. Nesledujte jeho aktivity. Zbytečně se budete trápit tím, co dělá, kde a s kým je. Pokud máte děti, je situace samozřejmě jiná, zůstáváte pro ně mámou a tátou, ať se mezi vámi a partnerem děje cokoliv. Soustřeďte se na to, aby je vaše odloučení co nejméně zasáhlo.

Udělejte si rozlučkový rituál.

Zapalte si svíčky, pusťte relaxační hudbu, vytáhněte si fotku či jinou věc, která vám bývalého partnera připomíná. Vytvořte si místo, kde budete moci chvíli nerušeně posedět. Zavřete oči a projeďte si v hlavě společnou cestu, kterou jste s bývalým partnerem prošli ve vašem životě. Začněte od začátku, od chvíle, kdy jste se potkali. Kde to bylo? Jak to probíhalo? Co jste si řekli? Pokračujte dále tak, jak se váš příběh vyvíjel. Dojděte přes body, které vám přijdou důležité, až k okamžiku rozchodu. Poděkujte za vztah, za chvíle, které byly pěkné, i za ty bolestné. Máte díky tomu další životní zkušenost. Můžete se posunout dále. Buďte vděční za vše, co se odehrálo. Poděkujte bývalému partnerovi a váš vztah uzavřete. Otevřete oči a vykročte svobodně do života. Jde se dále.

Mgr. Klára Gelnarová

Mgr. Klára Gelnarová

Absolvovala jsem tříletý psychoterapeutický výcvik v satiterapii (terapie všímavostí) a akreditovaný koučovací výcvik. Dělám to, co pro mě má hluboký smysl, nacházím se svými klienty znovu jejich radost ze života, lásku k sobě, vnitřní klid a spokojenost.

Více o mně.

Dnes nejčtenější

 • Rozchod, srdce na třísky a jak z toho ven

  Rozchod zažilo mnoho z nás. Dva lidé se seznámí, sdělí si, že by chtěli být více než přátelé, potkávají se, je jim spolu dobře, budují vztah, tvoří budoucnost, komunikují, více či méně se potýkají s nějakou rozepří, mají své radosti a starosti, vztah je protkaný různými životními událostmi, až jednou se oba nebo pouze jeden z nich rozhodne, že společnou cestu ukončí. Ne vždy je jednoduché rozchod překonat, připustit si myšlenku, že by to mohlo být k něčemu dobré. Objektivně může partner ...

  24 views | posted on 2.10.2017 | under Vztahy
 • Jak si do svého života přitáhnout toho pravého?

  Jste ve fázi hledání partnera? Přejete si už nebýt sami? Mám pro vás pár tipů, jak si můžete do svého života přitáhnout toho pravého. Prvním krokem je uzavřít svou minulost. Aby se objevil někdo nový, musíte mít po vašem boku "místo". Takže pokud ještě nemáte oficiálně anebo vnitřně sami pro sebe dořešený rozchod, rozvod, tak šup do toho. Také vyhoďte všechny věci, které vám bývalého partnera připomínají, fotky, oblečení, hrníček, prstýnek, prostě vše. Pokud nemáte sílu věci vyhodit, darujte je někomu ...

  15 views | posted on 3.8.2017 | under Vztahy
 • Konec dobročinnosti, už znám svou cenu!

  Možná od lidí slýcháváte: "Jé, ty jsi tak krásně hodný, skromný, obětavý, ...". Obecně to zavání pozitivním aspektem, možná se přistihnete, že vás při těchto slovech hřeje u srdce a jste na sebe pyšní. Ale co když to nejsou pozitiva, co když už se to přehouplo v něco, co je sebeubíjející? Cítíte se pod svou cenou. Nejprve ostatní, potom vy. Ale kdy na vás přijde místo? Znáte odpověď na tuto otázku? V podstatě jde říci, že nikdy. Protože než na vás ...

  6 views | posted on 30.11.2017 | under Seberozvoj
 • Mentální bulimie

  Přejídání a jeho kompenzace zvracením, sportem, vynecháním dalších jídel, projímadly, čímkoliv. Jak se mentální bulimie projevuje a co je pro ni typické? Období diet Před mentální bulimií se často objevuje období diet, čas, kdy se člověk snaží zhubnout, hlídá si to, co jí, upravuje jídelníček, jeho skladbu i množství. Toto období může trvat různý čas. Lidem se často zhubnout i podaří. Diety však bývají striktní, tělo se proti nim začne po určitém čase bránit. Je vyhladovělé, nemá energii a s tím se ...

  6 views | posted on 10.5.2018 | under Poruchy příjmu potravy
 • Vnitřní a vnější krása

  Jak se cítíme vevnitř, tak vypadáme i navenek. Souhlasíte? Já si myslím, že je na tom kus pravdy. Pokud je člověk vyrovnaný, šťastný, nezatížený starostmi, projeví se to i na vzhledu - vypadá odpočatě, vyzařuje z něj spousta energie, tělo je zdravé, žádné kruhy pod očima, vlasy nevypadávají, nehty jsou pevné. To jsou věci, které jsou viditelné na první pohled a vnímatelné na první pocit. Ale co když se zrovna nenacházíte v období, které je pozitivní? Co potom dělat? I to se totiž ...

  3 views | posted on 12.9.2017 | under Seberozvoj