Deprese – stín podzimu

V dnešní době na nás nejen společnost, ale i my samotní vyvíjíme velký tlak. Chceme být úspěšní v práci, mít perfektního partnera a rodinu, skvělé přátelé, spoustu zajímavých koníčků a zážitků z cestování. Jsme pod tíhou stresu, ve kterém proplouváme. Zásah únavy může být velmi rychlý, přepadne vás pocit, že všechno je jedno, že nic nemá smysl. Chcete jen spát, plakat, být zavření doma.

Deprese je onemocnění, které patří do poruch nálad. Pocit smutku, špatné nálady, bezmoci nemá reálné opodstatnění. Tyto stavy člověka přepadají z ničeho nic a bývají velmi intenzivní. Co můžete v takových chvílích udělat?

Buďte k sobě vnímaví.

Čím dříve vypozorujete, že se necítíte dobře, tím rychleji můžete depresi podchytit. Často jdeme přes své hranice a říkáme si, že to zvládneme, že se vlastně nic neděje… Lžeme si. Zkuste se pozorovat, vnímat své tělo, své pocity. Dávají vám signály, které jsou čitelné. Upozorňují dlouho dopředu, že se něco děje. Nepřehlížejte je, neumlčujte jejich sdělení.

Nic není stálé.

Pokud cítíte, že ve vás nějaká situace vyvolala smutek, dovolte si jej prožít. Jen jej sledujte a neutíkejte od něj. Nic není stálé, a tak jak smutek přišel, tak i odejde, pokud jej nebudete živit svými myšlenkami a obavami. Je přirozené, že se každou chvíli nemusíte cítit šťastní a láskyplní.

Buďte na sebe laskaví.

Pokud cítíte, že jste unavení, dopřejte si odpočinek. Neříkejte, že to nejde. Protože pokud si jej nenaordinujete sami, donutí vás k tomu okolnosti. Později může léčení zabrat mnohem více sil a času.

Mějte sami sebe na prvním místě.

Hleďte na své potřeby, pocity, na své dobro. Ochraňujte sami sebe. Pokud s něčím nesouhlasíte, řekněte to. Pokud něco nechcete dělat, ozvěte se. Buďte asertivní, naučte se říkat NE. Získáte tím více svobody, více času a hlavně více sebeúcty.

Změňte prostředí.

Pokuste se vylézt z postele a přesunout na křeslo, vyjít z ložnice a dojít do koupelny nebo ještě lépe – jít ven z domu. Už jen těchto pár kroků udělá obrovskou změnu. Změníte úhel pohledu a tím můžete pozměnit i vnímání své situace.

Otevřete okna.

Vpusťte do domu vzduch. Nadechněte se tak, až vás zamrazí. Dýchejte zhluboka, dlouhý nádech, dlouhý výdech. Soustřeďte se jen na svůj dech. Vnímejte, jak vdechujete vše nové, hezké, dobré a vydechujete vše, co v sobě už mít nechcete – smutek, strach, bolest. Dýchejte tak několik minut.

Vítejte světlo.

Roztáhněte závěsy, odrolujte žaluzie, rozsviťte. Nechte do šedi proniknout kousek světla. Pokud můžete, nechte si přístup světla přes okno i během spánku. Ranní světlo vám může pomoci při vstávání. Světlo je léčivé. Kde je světlo, je i naděje. Fototerapie je jednou z forem léčby deprese. Člověk se vystavuje světlu určité intenzity po dobu přibližně půl hodiny denně. Je možné si u světla číst, psát nebo jen tak relaxovat. Tato terapie je účinná hlavně na podzim a v zimě, kdy je denního světla mnohem méně.

Obklopte se příjemnou vůni.

Každý z nás ví, že jsou vůně, které nám příjemně voní a které naopak zapáchají. Spousta vůní v nás evokuje různé myšlenky, vzpomínky, pocity. Máte nějakou vůni, která vás uklidňuje? Pokud ano, obklopujte se jí. Můžete si zapálit vonnou tyčinku či svíčku, vybrat si podle toho tělový krém, mýdlo, prací prostředek, osvěžovač vzduchu, jar na nádobí. Můžete mít doma čerstvé květiny, slupky od pomerančů, cokoliv, co máte rádi.

Denní plán.

Každé odpoledne si naplánujte, co budete dělat zítra po dobu celého dne. Vstávejte každý den ve stejný čas a mějte seznam úkolů, které začínají již po probuzení. Náročnost úkolů záleží na vás, umytí nádobí je také velký krok. Na dopoledne si nejlépe plánujte činnosti, které vás mohou motivovat vstát, které jsou anebo vám v minulosti byly příjemné – koupel, procházka parkem, četba oblíbené knížky. Člověk v depresi se cítí špatně hlavně ráno.

Pohyb.

Zařaďte do svého dne pohyb. Tančíte rádi? Jezdíte na kole? Nebo vyhledáváte raději něco pomalejšího a pohodovějšího? Jóga pro vás může být ta pravá. Protáhnete se, posílíte tělo, zrelaxujete se. U skupinových aktivit je výhodou i to, že nebudete v izolaci. Skupinová atmosféra vás může nabít.

Navštivte odborníka.

Pokud vnímáte, že si sami neumíte pomoci, vyhledejte odbornou pomoc. Nápomocný vám může být psychiatr, psycholog nebo terapeut. Na své potíže tak nebudete sami, získáte odborný pohled, podporu, rozšíříte si možnosti pomoci, poznáte lépe sami sebe a své reakce.

Mgr. Klára Gelnarová

Mgr. Klára Gelnarová

Absolvovala jsem tříletý psychoterapeutický výcvik v satiterapii (terapie všímavostí) a akreditovaný koučovací výcvik. Dělám to, co pro mě má hluboký smysl, nacházím se svými klienty znovu jejich radost ze života, lásku k sobě, vnitřní klid a spokojenost.

Více o mně.

Dnes nejčtenější

 • Jak si do svého života přitáhnout toho pravého?

  Jste ve fázi hledání partnera? Přejete si už nebýt sami? Mám pro vás pár tipů, jak si můžete do svého života přitáhnout toho pravého. Prvním krokem je uzavřít svou minulost. Aby se objevil někdo nový, musíte mít po vašem boku "místo". Takže pokud ještě nemáte oficiálně anebo vnitřně sami pro sebe dořešený rozchod, rozvod, tak šup do toho. Také vyhoďte všechny věci, které vám bývalého partnera připomínají, fotky, oblečení, hrníček, prstýnek, prostě vše. Pokud nemáte sílu věci vyhodit, darujte je někomu ...

  31 views | posted on 3.8.2017 | under Vztahy
 • Vnitřní a vnější krása

  Jak se cítíme vevnitř, tak vypadáme i navenek. Souhlasíte? Já si myslím, že je na tom kus pravdy. Pokud je člověk vyrovnaný, šťastný, nezatížený starostmi, projeví se to i na vzhledu - vypadá odpočatě, vyzařuje z něj spousta energie, tělo je zdravé, žádné kruhy pod očima, vlasy nevypadávají, nehty jsou pevné. To jsou věci, které jsou viditelné na první pohled a vnímatelné na první pocit. Ale co když se zrovna nenacházíte v období, které je pozitivní? Co potom dělat? I to se totiž ...

  29 views | posted on 12.9.2017 | under Seberozvoj
 • Rozchod, srdce na třísky a jak z toho ven

  Rozchod zažilo mnoho z nás. Dva lidé se seznámí, sdělí si, že by chtěli být více než přátelé, potkávají se, je jim spolu dobře, budují vztah, tvoří budoucnost, komunikují, více či méně se potýkají s nějakou rozepří, mají své radosti a starosti, vztah je protkaný různými životními událostmi, až jednou se oba nebo pouze jeden z nich rozhodne, že společnou cestu ukončí. Ne vždy je jednoduché rozchod překonat, připustit si myšlenku, že by to mohlo být k něčemu dobré. Objektivně může partner ...

  21 views | posted on 2.10.2017 | under Vztahy
 • Mentální bulimie

  Přejídání a jeho kompenzace zvracením, sportem, vynecháním dalších jídel, projímadly, čímkoliv. Jak se mentální bulimie projevuje a co je pro ni typické? Období diet Před mentální bulimií se často objevuje období diet, čas, kdy se člověk snaží zhubnout, hlídá si to, co jí, upravuje jídelníček, jeho skladbu i množství. Toto období může trvat různý čas. Lidem se často zhubnout i podaří. Diety však bývají striktní, tělo se proti nim začne po určitém čase bránit. Je vyhladovělé, nemá energii a s tím se ...

  15 views | posted on 10.5.2018 | under Poruchy příjmu potravy
 • Konec dobročinnosti, už znám svou cenu!

  Možná od lidí slýcháváte: "Jé, ty jsi tak krásně hodný, skromný, obětavý, ...". Obecně to zavání pozitivním aspektem, možná se přistihnete, že vás při těchto slovech hřeje u srdce a jste na sebe pyšní. Ale co když to nejsou pozitiva, co když už se to přehouplo v něco, co je sebeubíjející? Cítíte se pod svou cenou. Nejprve ostatní, potom vy. Ale kdy na vás přijde místo? Znáte odpověď na tuto otázku? V podstatě jde říci, že nikdy. Protože než na vás ...

  11 views | posted on 30.11.2017 | under Seberozvoj