Dieta nebo už jsem za hranou?

Zdravý životní styl se stává mantrou společnosti. Lidé hledí na to, co jedí, snaží se sportovat, odpočívat, pečovat o své tělo i duši. Někdy se však stává, že se dobře míněný záměr přehoupne v potíže.

Vysněná postava, zdravé tělo je pro člověka tak důležité, že tomu pomalu začne obětovat všechno. Jaké signály mohou upozornit na to, že jste již hranici zdravého hubnutí překročili?

Téma jídlo na prvním místě

Večer usínáte a přemýšlíte nad tím, co jste během dne všechno snědli. Hodnotíte, jestli to bylo akorát, málo nebo hodně. Zamýšlíte se, co si ráno dáte na snídani. Mělo by to být něco zdravého, nízkokalorického, výživného, ať je toho co nejméně nebo ať je to správná porce pro tělo. Otázek a otazníků je spousta. Jste zavaleni nerozhodností. Jste ve stresu. V noci vám jídlo nedá spát, budíte se a znovu začínáte přemýšlet. Ráno ihned po probuzení se roztáčí kolotoč myšlenek znovu a provází vás celým dnem.

Výčitky

V průběhu jídla nebo po něm na vás dolehnou výčitky, co a kolik jste toho snědli. Máte pocit viny, připadáte si neschopní, že jste další den porušili dietu a snědli třeba o pár soust více.

Vyhýbáte se jídlu na veřejnosti

Nejraději jíte o samotě, bez společnosti ostatních. Tušíte, anebo již ze zkušenosti víte, že vaše jídlo se neobejde bez komentářů. „To je tvůj dnešní oběd? To toho nemáš moc, vždyť je to jen zelenina.“ Nechodíte s ostatními na meníčka do restaurace, jídlo vám tam přijde velké, nezdravé, nechutné. Ještě by vás všichni sledovali a komentovali, jak jste vybíraví nebo jak málo toho sníte. Nechcete jim nic vysvětlovat, takže tomu raději předejdete.

Nezhřešíte

Jste striktní, máte svůj stravovací plán a přes to nejede vlak. Oslava-neoslava, posezení s kamarádkou v kavárně či jiná událost, která je výjimečná, vás jiným typem jídla, než běžně míváte, nevtáhne do sváteční nálady.

Kontrola váhy

Během dne si několikrát stoupáte na váhu a kontrolujete číslo, které vám ukazuje. Podle toho, jaké číslo se objeví, vypadá váš daný den. Pokud se číslo pohne dolů, máte dobrou náladu, jste plní energie. Pokud je číslo vyšší, než jste chtěli, ubíráte si porce nebo zcela jídlo vynecháte. Jste naštvaní, zoufalí a ještě více na sebe přísní.

Potřeba jídlo kompenzovat

Napadají vás různé scénáře, jak byste mohli snědené jídlo kompenzovat. Jdete cvičit, běhat, vynecháte večeři nebo jiné jídlo, máte pocit, že máte břicho k prasknutí, že jste plní a je vám těžko, sáhnete po projímadle nebo máte chuť jít jídlo vyzvracet. Přemýšlíte nad tím, jaký byl váš energetický příjem a jaký výdej. Snažíte se, aby výdej nad příjmem převyšoval.

Honí vás chutě

Tělo se dovolává čokolády, oříšků, masa, pečiva, čehokoliv. Strádá, má málo energie a tudíž i vaše pevná vůle je oslabena. Tu si uždibnete toto, tu tamto. Ujídání může sklouznout do přejídání, které se stane nekontrolovatelným.

Posunuté vnímání sebe sama

Okolí vás vnímá jako hubené, vy to však nevidíte. Připadáte si tlustí, škaredí, nezajímaví. Nenacházíte na sobě nic hezkého, nadáváte sobě a svému tělu, nemáte se rádi. Nic hezkého si nedopřejete, protože si to podle vás nezasloužíte.

Straníte se kontaktu s ostatními

Jelikož je jídlo všude kolem, začínáte se izolovat od ostatních. Pozvolna odmítáte víc a víc pozvánek na večírek, oslavu, setkání s přáteli. Časem se začne dít, že vás blízcí přestanou zvát a vy jste rádi, alespoň se nemusíte vymlouvat. Zůstáváte zavření doma, sami.

Honba za dokonalostí

Makáte doma, v práci, ve škole, v posilovně, všude. Máte na sebe vysoké nároky, které jsou nesplnitelné. Vyvíjíte na sebe tlak a jdete přes své hranice. Cítíte se vyčerpaní, smutní, zoufalí, ale stejně vás touha po lepší postavě, dokonalejším životě, žene dále.

Signály těla

Vypadávají vám vlasy, zhoršila se vám kvalita pleti, máte zažívací potíže, nekvalitní spánek, je vám často zima, ženy, ztratily jste menstruaci. To všechno jsou signály, které nasvědčují tomu, že tělo strádá.

Zjistili jste, že vás některé body vystihují? Zamyslete se nad tím, jak vaše stravování vypadá, zda vám zasahuje do dalších oblastí života, zda vám je narušuje. Pokud přijdete na to, že ano, začněte situaci řešit. Přečtěte si další články v rubrice Poruchy příjmu potravy, navštivte jiné zdroje, které se potížím s jídlem věnují. Začněte vědomě své návyky měnit. Pokud zjistíte, že vám to nejde, že sami na to nestačíte, vyhledejte pomoc terapeuta nebo jiných odborníků.

Mgr. Klára Gelnarová

Mgr. Klára Gelnarová

Absolvovala jsem tříletý psychoterapeutický výcvik v satiterapii (terapie všímavostí) a akreditovaný koučovací výcvik. Dělám to, co pro mě má hluboký smysl, nacházím se svými klienty znovu jejich radost ze života, lásku k sobě, vnitřní klid a spokojenost.

Více o mně.

Dnes nejčtenější

 • Rozchod, srdce na třísky a jak z toho ven

  Rozchod zažilo mnoho z nás. Dva lidé se seznámí, sdělí si, že by chtěli být více než přátelé, potkávají se, je jim spolu dobře, budují vztah, tvoří budoucnost, komunikují, více či méně se potýkají s nějakou rozepří, mají své radosti a starosti, vztah je protkaný různými životními událostmi, až jednou se oba nebo pouze jeden z nich rozhodne, že společnou cestu ukončí. Ne vždy je jednoduché rozchod překonat, připustit si myšlenku, že by to mohlo být k něčemu dobré. Objektivně může partner ...

  23 views | posted on 2.10.2017 | under Vztahy
 • Jak si do svého života přitáhnout toho pravého?

  Jste ve fázi hledání partnera? Přejete si už nebýt sami? Mám pro vás pár tipů, jak si můžete do svého života přitáhnout toho pravého. Prvním krokem je uzavřít svou minulost. Aby se objevil někdo nový, musíte mít po vašem boku "místo". Takže pokud ještě nemáte oficiálně anebo vnitřně sami pro sebe dořešený rozchod, rozvod, tak šup do toho. Také vyhoďte všechny věci, které vám bývalého partnera připomínají, fotky, oblečení, hrníček, prstýnek, prostě vše. Pokud nemáte sílu věci vyhodit, darujte je někomu ...

  14 views | posted on 3.8.2017 | under Vztahy
 • Konec dobročinnosti, už znám svou cenu!

  Možná od lidí slýcháváte: "Jé, ty jsi tak krásně hodný, skromný, obětavý, ...". Obecně to zavání pozitivním aspektem, možná se přistihnete, že vás při těchto slovech hřeje u srdce a jste na sebe pyšní. Ale co když to nejsou pozitiva, co když už se to přehouplo v něco, co je sebeubíjející? Cítíte se pod svou cenou. Nejprve ostatní, potom vy. Ale kdy na vás přijde místo? Znáte odpověď na tuto otázku? V podstatě jde říci, že nikdy. Protože než na vás ...

  7 views | posted on 30.11.2017 | under Seberozvoj
 • Mentální bulimie

  Přejídání a jeho kompenzace zvracením, sportem, vynecháním dalších jídel, projímadly, čímkoliv. Jak se mentální bulimie projevuje a co je pro ni typické? Období diet Před mentální bulimií se často objevuje období diet, čas, kdy se člověk snaží zhubnout, hlídá si to, co jí, upravuje jídelníček, jeho skladbu i množství. Toto období může trvat různý čas. Lidem se často zhubnout i podaří. Diety však bývají striktní, tělo se proti nim začne po určitém čase bránit. Je vyhladovělé, nemá energii a s tím se ...

  7 views | posted on 10.5.2018 | under Poruchy příjmu potravy
 • Vnitřní a vnější krása

  Jak se cítíme vevnitř, tak vypadáme i navenek. Souhlasíte? Já si myslím, že je na tom kus pravdy. Pokud je člověk vyrovnaný, šťastný, nezatížený starostmi, projeví se to i na vzhledu - vypadá odpočatě, vyzařuje z něj spousta energie, tělo je zdravé, žádné kruhy pod očima, vlasy nevypadávají, nehty jsou pevné. To jsou věci, které jsou viditelné na první pohled a vnímatelné na první pocit. Ale co když se zrovna nenacházíte v období, které je pozitivní? Co potom dělat? I to se totiž ...

  3 views | posted on 12.9.2017 | under Seberozvoj