Konec dobročinnosti, už znám svou cenu!

Možná od lidí slýcháváte: „Jé, ty jsi tak krásně hodný, skromný, obětavý, …“. Obecně to zavání pozitivním aspektem, možná se přistihnete, že vás při těchto slovech hřeje u srdce a jste na sebe pyšní. Ale co když to nejsou pozitiva, co když už se to přehouplo v něco, co je sebeubíjející? Cítíte se pod svou cenou. Nejprve ostatní, potom vy. Ale kdy na vás přijde místo?

Znáte odpověď na tuto otázku? V podstatě jde říci, že nikdy. Protože než na vás dojde řada, objeví se ve vašem životě zase něco jiného – neodkladného. Někdo potřebuje pomoc, vaše potřeby a přání jdou stranou, že jste si chtěli napustit vanu, udělat výlet, jít koupit boty, nevadí. To je přece důležitější.

A jsme přesně u toho. Co je to to důležitější? Co je důležitější než vy samotní? Ubíráte si kus svého štěstí pro ostatní. Ubíráte kus sami sebe pro ostatní. Zajímavé může být zjištění, co vám laskavosti, které činíte, přinášejí. Jde pouze o ryzí pocit dobroty nebo je za tím ještě něco jiného a třeba doposud i neodhaleného? Jaký je váš vnitřní motiv? Vrací se vám větší nebo alespoň stejný podíl energie jako dáváte vy? Dává vám vaše snaha smysl? Nejde totiž žít a pouze dávat. To byste brzy strádali a necítili se dobře. Tak jako všude, i tady je důležitá harmonie. Dávám – přijímám.

Dovolte si proto také přijímat. A dovolte si o to říct. Protože mnohdy ostatní nenapadne, že by pro vás mohli něco udělat. A proto komunikujte otevřeně. Zpočátku vám může být nepříjemné si o pomoc říci. Zkuste to od maličkostí, i skrze prosby typu „Můžeš mi prosím pohlídat místo?“ nebo „Nemáš propisku?“ si můžete trénovat přijímání. Postupně můžete své žádosti „navyšovat“ i na oblasti, které pro vás budou znamenat velkou pomoc. To samé platí i u odměny za práci, kterou činíte. Ohodnoťte se. Jak moc si ceníte svých znalostí, dovedností, svého času?

Zpočátku nemusí být jednoduché říct „ne“ žádostem ostatních. Často okolí bere vaši pomoc automaticky, už si zvykli a nepřijde jim nic divného na tom, že jste tady pro ně neustále připraveni. Mohou být z vašeho odmítnutí překvapení, naštvaní, smutní. Často se jim nelíbí, že už nebudou mít to, co předtím. I vy se můžete cítit špatně a vyčítat si to. Vaše hodné já působí velmi intenzivně: „Jak je v tom můžeš nechat? Vidíš, že potřebují pomoc. Jsi zlý, sobecký. Myslíš jen na prachy.“ Čím déle v tomto modelu žijete, tím více je vaší součástí a tím více se mu nechce odejít.

A v tento moment se často přidává nejistota. Nedůvěra v sebe, ve svá rozhodnutí. Pochybnosti. „Co jsem to udělal? Třeba by se to dalo ještě napravit, můžu jim zavolat a říci, že jsem si to zařídil jinak, že je tam zavezu, že za to samozřejmě nic nechci.“ A tak se může stát, že nátlak svých myšlenek nevydržíte a své rozhodnutí změníte.

Co je možné dělat ve chvíli, kdy vás přepadnou výčitky a pochybnosti, jestli jste se rozhodli správně?

Zkuste se zastavit a nadechnout se. Soustřeďte se chvíli na svůj dech. Zkuste si znovu přehrát, co vedlo k tomu, že jste takto jednali. Co jste chtěli udělat jinak? Co jste chtěli změnit a co vás k tomu vedlo? Emoce jsou v plném proudu a přehlušují vás. Dohání vás strach z neznáma. Možná se také objeví strach z toho, co si o vás ostatní pomyslí, jak vás budou hodnotit, zda se s vámi i nadále budou přátelit.

Řekněte lidem, z jakého důvodu to chcete tentokrát udělat jinak. Například to, že jste unavení, že chcete více času pro sebe, že máte pocit, že vám život utíká mezi prsty a vy jej vlastně nežijete, vy žijete život všech ostatních. Řekněte to tak, jak to cítíte. Ostatní nemusí rozumět tomu, co se děje. Zkuste jim přiblížit své pocity a myšlenky, pak bude na nich, jak se zachovají.

Je možné, že se vaše kamarádské vztahy přetřídí, lidé, kteří vás jen využívali, odejdou. Zůstanou ti, kteří vás mají upřímně rádi, ti, kteří ocení, že začínáte myslet i na sebe. Podpoří vás.

Nikdy není pozdě na změnu. Začněte být na tomto světě i pro sebe. Buďte zdravě sobečtí. Nádherné je, že tím, že se začnete starat o své blaho, pomůžete i ostatním. Budete více odpočatí, spokojení, usměvaví, a takto budete působit i na své okolí. Budete mít zase chuť a sílu do života.

Pokud jste zatím svou hodnotu neobjevili a stále se vám stává, že se obětujete pro druhé, popřemýšlejte, co by se ve vašem životě muselo stát, abyste pozměnili svůj přístup a začali na první místo stavět sebe. To je totiž to nejcennější, co pro sebe samotné můžete udělat. Od tohoto přesvědčení se odvíjí celý život. To, jak moc se vám bude v životě dařit, záleží na tom, co největšího si pro sebe dokážete představit.

Dokud k sobě nebudete milí a laskaví vy samotní, nebude se k vám tak chovat ani okolí. To totiž odráží pouze vaše přesvědčení. Takže pokud chcete, aby se k vám ostatní chovali s úctou, musíte úctu k sobě začít cítit nejprve vy samotní.

Mgr. Klára Gelnarová

Mgr. Klára Gelnarová

Absolvovala jsem tříletý psychoterapeutický výcvik v satiterapii (terapie všímavostí) a akreditovaný koučovací výcvik. Dělám to, co pro mě má hluboký smysl, nacházím se svými klienty znovu jejich radost ze života, lásku k sobě, vnitřní klid a spokojenost.

Více o mně.

Dnes nejčtenější

 • Jak si do svého života přitáhnout toho pravého?

  Jste ve fázi hledání partnera? Přejete si už nebýt sami? Mám pro vás pár tipů, jak si můžete do svého života přitáhnout toho pravého. Prvním krokem je uzavřít svou minulost. Aby se objevil někdo nový, musíte mít po vašem boku "místo". Takže pokud ještě nemáte oficiálně anebo vnitřně sami pro sebe dořešený rozchod, rozvod, tak šup do toho. Také vyhoďte všechny věci, které vám bývalého partnera připomínají, fotky, oblečení, hrníček, prstýnek, prostě vše. Pokud nemáte sílu věci vyhodit, darujte je někomu ...

  32 views | posted on 3.8.2017 | under Vztahy
 • Mentální anorexie a její příznaky

  Mentální anorexie je jedna z typů poruch příjmu potravy. Co je pro toto onemocnění typické? Nespokojenost se svou postavou Lidé s mentální anorexií jsou nespokojeni se svým tělem. Nelíbí se jim, jak vypadají a kolik váží. Přejí si zhubnout. Často nejprve zkoumají možnosti, jak to udělat zdravě. Upraví si jídelníček tak, aby v něm bylo více zdravých věcí a naopak sladkosti a jiné pochutiny se snaží úplně vyloučit. Někteří také začnou sportovat, koupí si permanentku do fitness centra, začnou běhat, cvičí doma. Nejsou ...

  12 views | posted on 18.1.2018 | under Poruchy příjmu potravy
 • Mentální bulimie

  Přejídání a jeho kompenzace zvracením, sportem, vynecháním dalších jídel, projímadly, čímkoliv. Jak se mentální bulimie projevuje a co je pro ni typické? Období diet Před mentální bulimií se často objevuje období diet, čas, kdy se člověk snaží zhubnout, hlídá si to, co jí, upravuje jídelníček, jeho skladbu i množství. Toto období může trvat různý čas. Lidem se často zhubnout i podaří. Diety však bývají striktní, tělo se proti nim začne po určitém čase bránit. Je vyhladovělé, nemá energii a s tím se ...

  7 views | posted on 10.5.2018 | under Poruchy příjmu potravy
 • Vnitřní a vnější krása

  Jak se cítíme vevnitř, tak vypadáme i navenek. Souhlasíte? Já si myslím, že je na tom kus pravdy. Pokud je člověk vyrovnaný, šťastný, nezatížený starostmi, projeví se to i na vzhledu - vypadá odpočatě, vyzařuje z něj spousta energie, tělo je zdravé, žádné kruhy pod očima, vlasy nevypadávají, nehty jsou pevné. To jsou věci, které jsou viditelné na první pohled a vnímatelné na první pocit. Ale co když se zrovna nenacházíte v období, které je pozitivní? Co potom dělat? I to se totiž ...

  6 views | posted on 12.9.2017 | under Seberozvoj
 • Návrat žen k ženské energii

  Být ženou v dnešní době nemusí být vždy snadné. Tlak na racionalitu, výkon, výsledky si vybírá svou daň. Ženy řídí svůj život, jsou cílevědomé, emancipované a často i tvrdé, jako bojovnice. Na sebe, na ostatní. Ženská něžnost, emocionalita, kreativita, plynutí se začíná vytrácet. Jak sama v sobě oslovit ženskou stránku? Jak ji probudit? Emoce nás, ženy, definují Nebraňme se jim. Je to v pořádku a je to to, co je na nás krásné. Láska, něha, vášeň, vzrušení, radost, spokojenost v sobě mají ...

  4 views | posted on 26.1.2018 | under Seberozvoj