Mentální bulimie

Přejídání a jeho kompenzace zvracením, sportem, vynecháním dalších jídel, projímadly, čímkoliv. Jak se mentální bulimie projevuje a co je pro ni typické?

Období diet

Před mentální bulimií se často objevuje období diet, čas, kdy se člověk snaží zhubnout, hlídá si to, co jí, upravuje jídelníček, jeho skladbu i množství. Toto období může trvat různý čas. Lidem se často zhubnout i podaří. Diety však bývají striktní, tělo se proti nim začne po určitém čase bránit. Je vyhladovělé, nemá energii a s tím se oslabuje i vůle, kterou člověk na začátku měl. Začnou jej „honit chutě“ a jednoho dne neodolá. Dovolí si sníst to, co si předtím zakazoval. A jelikož jsou chutě obrovské, má tendenci se dojíst.

Z mentální anorexie do bulimie a naopak

Jedna i druhá oblast potíží je psychicky náročná a škodlivě ovlivňuje zdraví. Lidé s mentální bulimií si často prošli anorexií, vzpomínají na to, jak měli pevnou vůli, jak se jim dařilo dodržovat striktní režim, jak hubli, často touží po tom se k tomu vrátit, ale tělo se domáhá příjmu jídla. Objevilo tu slast z toho, když jí, a nechce se jí vzdát. Někdy mohou být viditelná střídající se delší časová období, kdy člověk nejí a kdy se přejídá.

Zvyk

Z přejídání se stává zvyk. Nejprve se to stane jednou, potom podruhé, člověk tomu nemusí ještě věnovat tolik pozornosti. Přichází to však častěji a častěji. Přejedení už nemusí být reakcí na to, že jste hladoví. Návyk se stává součástí života, je tam. Reakce jsou automatické, jako kdybyste to ani nebyli vy, ale vše za vás řídil autopilot. Nemusíte mít na jídlo chuť, ale přesto jíte. Jste jako v transu, až po dojedení si uvědomíte, co jste všechno snědli, ani si nepamatujete, jak to chutnalo, byl to okamžik a je pryč.

Emoční jedení

Přejedení může být také reakcí na to, co se ve vašem životě děje. Někdo vás naštve, něco vás rozesmutní, cítíte se bezcenně či jakkoliv jinak a je tady jídlo, kterým tyto stavy zajídáte. Pomáhá vám ve chvílí, kdy jídlo jíte, je tam pocit uvolnění, naplnění, až smyslu, vzápětí se však dostaví výčitky, vyloženě vás začnou atakovat: „Kolik jsi toho snědla?“, „Jsi neschopná, tlustá, podívej se na sebe, jak vypadáš!“ Rázem je vše jinak, cítíte se nedobře ve svém těle, je vám z toho smutno, jste na sebe naštvaní.

Touha zhubnout

I přesto, že se člověk přejídá, stále uvnitř cítí touhu zhubnout. Kolem hubenosti se točí všechno. Dokud člověk na hubenosti ulpívá, je těžké se posunout dále. Je pro něj totiž obtížné si představit, jak by jedl pravidelně dostatečné porce s pestrou skladbou jídelníčku. A tak, jak má nezdravý vztah k jídlu, tak má i nezdravý vztah k sobě.

Zvracení jako klam

Zvracení může na první pohled vypadat jako rychlý a účinný nástroj, jak si udržet váhu, jak zhubnout. To, co jste snědli a nechtěli jste sníst, vyzvracíte. Pocit, že vše je z těla pryč, může být až vítězný. Je to však jeden velký klam. Při zvracení nikdy nevyzvracíte všechno. Cukry se štěpí již v ústech. Takže i přesto, že jdete zvracet vzápětí, nemá to žádný smysl. Z těla se dostanou ven především důležité minerály a vitamíny. Jediné, co vám zvracení přináší, je pocit úlevy, výčitky ustanou a je zdánlivý klid. Alespoň tedy na chvíli. Zvracení je past.

Tělo nechápe

Tělo je zmatené z toho, co se děje, je to jako na houpačce. Hladovění, přejedení a znovu, několikrát, stále. Tělo má strach z dalšího času bez jídla, a tak se na to začne připravovat, a to tím způsobem, že jídlo, které mu dáte, začne ukládat na „horší časy“. Místo hubnutí, jde váha nahoru, pak zase dolů. Dochází k velkým výkyvům, metabolismus se zpomaluje.

Stud a izolace

S tím, jak se váha proměňuje, souvisí i to, jak se cítíte. Když jdou kilogramy dolů, je vám lépe, máte radost, energii. Když jde váha nahoru, všechno ztrácí smysl. K tomu se přidává i stud za to, jak tělo reaguje, jak nabírá na váze. Nechce se vám chodit mezi lidi, raději zůstáváte sami doma, čímž se negativní pocity jen umocňují. Máte strach, co si o vás okolí pomyslí, jak vás bude hodnotit.

Tělesné potíže

Zvracení způsobuje kazivost a vypadávání zubů. Kyselý žaludeční obsah narušuje jícen, hrdlo. Vznikají záněty, vředy, jizvy, může dojít i k protržení jícnu. Obličej je oteklý. Dochází ke střevním obtížím, zácpě, průjmu. Pro srdce je to velká zátěž, může dojít k jeho selhání. Menstruace je nepravidelná nebo není vůbec. Vlasy vypadávají, pleť je nezdravá, vysušená.

Psychické potíže

Velké výkyvy nálad, výčitky, pocit viny, smutek, beznaděj se podepisují na psychické stránce člověka. Člověk se cítí méně sebevědomý, nešťastný, má pocit, že nic nemá smysl. Je velmi sebekritický, může se potýkat s depresemi a úzkostmi. Je pro něj obtížné se soustředit. Svou pozornost zaměřuje skoro stále jen na jídlo a na svou postavu.

Na své potíže nemusíte být sami. Kontaktujte mě. Změna je vždycky možná.

Mgr. Klára Gelnarová

Mgr. Klára Gelnarová

Absolvovala jsem tříletý psychoterapeutický výcvik v satiterapii (terapie všímavostí) a akreditovaný koučovací výcvik. Dělám to, co pro mě má hluboký smysl, nacházím se svými klienty znovu jejich radost ze života, lásku k sobě, vnitřní klid a spokojenost.

Více o mně.

Dnes nejčtenější

 • Konec dobročinnosti, už znám svou cenu!

  Možná od lidí slýcháváte: "Jé, ty jsi tak krásně hodný, skromný, obětavý, ...". Obecně to zavání pozitivním aspektem, možná se přistihnete, že vás při těchto slovech hřeje u srdce a jste na sebe pyšní. Ale co když to nejsou pozitiva, co když už se to přehouplo v něco, co je sebeubíjející? Cítíte se pod svou cenou. Nejprve ostatní, potom vy. Ale kdy na vás přijde místo? Znáte odpověď na tuto otázku? V podstatě jde říci, že nikdy. Protože než na vás ...

  15 views | posted on 30.11.2017 | under Seberozvoj
 • Rozchod, srdce na třísky a jak z toho ven

  Rozchod zažilo mnoho z nás. Dva lidé se seznámí, sdělí si, že by chtěli být více než přátelé, potkávají se, je jim spolu dobře, budují vztah, tvoří budoucnost, komunikují, více či méně se potýkají s nějakou rozepří, mají své radosti a starosti, vztah je protkaný různými životními událostmi, až jednou se oba nebo pouze jeden z nich rozhodne, že společnou cestu ukončí. Ne vždy je jednoduché rozchod překonat, připustit si myšlenku, že by to mohlo být k něčemu dobré. Objektivně může partner ...

  14 views | posted on 2.10.2017 | under Vztahy
 • Mentální bulimie

  Přejídání a jeho kompenzace zvracením, sportem, vynecháním dalších jídel, projímadly, čímkoliv. Jak se mentální bulimie projevuje a co je pro ni typické? Období diet Před mentální bulimií se často objevuje období diet, čas, kdy se člověk snaží zhubnout, hlídá si to, co jí, upravuje jídelníček, jeho skladbu i množství. Toto období může trvat různý čas. Lidem se často zhubnout i podaří. Diety však bývají striktní, tělo se proti nim začne po určitém čase bránit. Je vyhladovělé, nemá energii a s tím se ...

  9 views | posted on 10.5.2018 | under Poruchy příjmu potravy
 • Jak si do svého života přitáhnout toho pravého?

  Jste ve fázi hledání partnera? Přejete si už nebýt sami? Mám pro vás pár tipů, jak si můžete do svého života přitáhnout toho pravého. Prvním krokem je uzavřít svou minulost. Aby se objevil někdo nový, musíte mít po vašem boku "místo". Takže pokud ještě nemáte oficiálně anebo vnitřně sami pro sebe dořešený rozchod, rozvod, tak šup do toho. Také vyhoďte všechny věci, které vám bývalého partnera připomínají, fotky, oblečení, hrníček, prstýnek, prostě vše. Pokud nemáte sílu věci vyhodit, darujte je někomu ...

  6 views | posted on 3.8.2017 | under Vztahy
 • Mentální anorexie a její příznaky

  Mentální anorexie je jedna z typů poruch příjmu potravy. Co je pro toto onemocnění typické? Nespokojenost se svou postavou Lidé s mentální anorexií jsou nespokojeni se svým tělem. Nelíbí se jim, jak vypadají a kolik váží. Přejí si zhubnout. Často nejprve zkoumají možnosti, jak to udělat zdravě. Upraví si jídelníček tak, aby v něm bylo více zdravých věcí a naopak sladkosti a jiné pochutiny se snaží úplně vyloučit. Někteří také začnou sportovat, koupí si permanentku do fitness centra, začnou běhat, cvičí doma. Nejsou ...

  5 views | posted on 18.1.2018 | under Poruchy příjmu potravy