7 inspirací při potížích s jídlem

Neexistuje žádný zaručený návod nebo rada, která by vám pomohla vystoupit z kolotoče poruch příjmu potravy. Následující řádky vám v tom však mohou být inspirací.

Dneska jsem to už porušila, tak je to jedno

Nikdy to není jedno, veškerá snaha se počítá. Lepší se přejíst trochu a zastavit se, než se dorazit. I toto je úspěch, velký úspěch. Je důležité si uvědomit, že to není všechno nebo nic. Lidé jsou na sebe často přísní a s touto tvrdostí se i hodnotí, ponižují a shazují. Začněte být na sebe milejší a hodnější. Opečujte se, protože vy si zasloužíte jen to nejlepší a čím dřív k sobě takto začnete přistupovat, tím rychlejší bude vaše cesta k uzdravení, sebevědomí, jistotě, štěstí a lásce.

Začnu žít až…

Stále to až. Až zhubnu, budu se mít rád, budu šťastný a sebevědomý, všechny potíže se tím vyřeší atd. Není to tak. Nižší váha nic z toho nevyřeší. Mít se rád, být šťastný a spokojený ve svém životě není následkem toho, že zhubnete. Cítit se tak můžete začít kdykoliv, nejsou pro to žádné podmínky ani omezení. Je to jen vaše volba. Přítomnost je teď, minulost byla a budoucnost je nejistá. Teď je ten jediný čas, kdy můžete cokoliv měnit. Rovnou a ne za nějakých předpokladů.

První krok začíná v hlavě

Aby se mohly začít dít změny, je podstatné se pro ně rozhodnout. Vědět, že to jste vy, kteří to chtějí. Okolí vás může jakkoliv motivovat, ale dokud to nebude vycházet z vás samotných, bude to všechno jen povrchové. Až si dokážete představit, jak to chcete jinak, jste na začátku cesty a můžete vykročit. Důležité je, že to je vaše motivace ke změně.

Vizualizujte

Pojďte této představě naproti, sněte o tom, jaké to bude, až budete mít všechno za sebou, jak bude váš život vypadat, co budete dělat a hlavně, jak se u toho budete cítit. Čím jasnější představa, tím lépe. Rozvíjejte ji do všech detailů, prociťte ji. Pokud vám teď nejde představit si nic hezkého, zalovte v minulosti a vybavte si okamžik, kdy jste se cítili hezky, zaměřte se na něj a inspirujte se.

Oceňujte se, odměňujte se

Dělejte si radost po každém malém úspěchu, oslavte to. Dejte tomu tímto aktem váhu, punc. Jak bude váš oslavný rituál vypadat, je jen na vás. Někdo si koupí dalšího slona do sbírky, někdo si zajde na kafe, někdo ke kadeřníkovi. Dělejte cokoliv co pro vás bude mít slavnostní atmosféru, ať si ten pocit spojíte a posilníte něčím výjimečným.

Křivka výčitek

Negativní pocity, výčitky, bezmoc, beznaděj stoupají, ne však do nekonečna. Křivka má svůj vývoj. Jde nahoru a po určité době dosáhne vrcholu. U každého tento čas trvá různou dobu, ale jedno je jisté, nastane. A až nastane, tak začnou negativní pocity odcházet, jejich intenzita klesá. Je skvělé to zažít, protože potom budete mít svou vlastní zkušenost, že to tak je, uvěříte tomu a budete vědět, že i u vás to funguje.

Odvést pozornost

Protože tam, kde je pozornost, tam to živíme. To znamená, pokud se zaměřujete na bolest nebo nepříjemné pocity, jen je prohlubujete, vznikají tam další a další nervové vzruchy, které vnímáte čím dál tím více. Zaměřte se na něco jiného, dejte si koupel, pusťte si film, běžte uklidit koupelnu, zavolat kamarádce, projít se, cokoliv jen ať přijdete na jiné myšlenky.

A co ještě pomáhá? Nebýt na to všechno sám. Mít pomoc a podporu od blízkých lidí nebo odborníků.

Inspirativní pro vás mohou být také další články o mentální anorexiibulimii.

Mgr. Klára Gelnarová

Mgr. Klára Gelnarová

Absolvovala jsem tříletý psychoterapeutický výcvik v satiterapii (terapie všímavostí) a akreditovaný koučovací výcvik. Dělám to, co pro mě má hluboký smysl, nacházím se svými klienty znovu jejich radost ze života, lásku k sobě, vnitřní klid a spokojenost.

Více o mně.

Dnes nejčtenější

 • Konec dobročinnosti, už znám svou cenu!

  Možná od lidí slýcháváte: "Jé, ty jsi tak krásně hodný, skromný, obětavý, ...". Obecně to zavání pozitivním aspektem, možná se přistihnete, že vás při těchto slovech hřeje u srdce a jste na sebe pyšní. Ale co když to nejsou pozitiva, co když už se to přehouplo v něco, co je sebeubíjející? Cítíte se pod svou cenou. Nejprve ostatní, potom vy. Ale kdy na vás přijde místo? Znáte odpověď na tuto otázku? V podstatě jde říci, že nikdy. Protože než na vás ...

  15 views | posted on 30.11.2017 | under Seberozvoj
 • Rozchod, srdce na třísky a jak z toho ven

  Rozchod zažilo mnoho z nás. Dva lidé se seznámí, sdělí si, že by chtěli být více než přátelé, potkávají se, je jim spolu dobře, budují vztah, tvoří budoucnost, komunikují, více či méně se potýkají s nějakou rozepří, mají své radosti a starosti, vztah je protkaný různými životními událostmi, až jednou se oba nebo pouze jeden z nich rozhodne, že společnou cestu ukončí. Ne vždy je jednoduché rozchod překonat, připustit si myšlenku, že by to mohlo být k něčemu dobré. Objektivně může partner ...

  14 views | posted on 2.10.2017 | under Vztahy
 • Mentální bulimie

  Přejídání a jeho kompenzace zvracením, sportem, vynecháním dalších jídel, projímadly, čímkoliv. Jak se mentální bulimie projevuje a co je pro ni typické? Období diet Před mentální bulimií se často objevuje období diet, čas, kdy se člověk snaží zhubnout, hlídá si to, co jí, upravuje jídelníček, jeho skladbu i množství. Toto období může trvat různý čas. Lidem se často zhubnout i podaří. Diety však bývají striktní, tělo se proti nim začne po určitém čase bránit. Je vyhladovělé, nemá energii a s tím se ...

  9 views | posted on 10.5.2018 | under Poruchy příjmu potravy
 • Jak si do svého života přitáhnout toho pravého?

  Jste ve fázi hledání partnera? Přejete si už nebýt sami? Mám pro vás pár tipů, jak si můžete do svého života přitáhnout toho pravého. Prvním krokem je uzavřít svou minulost. Aby se objevil někdo nový, musíte mít po vašem boku "místo". Takže pokud ještě nemáte oficiálně anebo vnitřně sami pro sebe dořešený rozchod, rozvod, tak šup do toho. Také vyhoďte všechny věci, které vám bývalého partnera připomínají, fotky, oblečení, hrníček, prstýnek, prostě vše. Pokud nemáte sílu věci vyhodit, darujte je někomu ...

  6 views | posted on 3.8.2017 | under Vztahy
 • Mentální anorexie a její příznaky

  Mentální anorexie je jedna z typů poruch příjmu potravy. Co je pro toto onemocnění typické? Nespokojenost se svou postavou Lidé s mentální anorexií jsou nespokojeni se svým tělem. Nelíbí se jim, jak vypadají a kolik váží. Přejí si zhubnout. Často nejprve zkoumají možnosti, jak to udělat zdravě. Upraví si jídelníček tak, aby v něm bylo více zdravých věcí a naopak sladkosti a jiné pochutiny se snaží úplně vyloučit. Někteří také začnou sportovat, koupí si permanentku do fitness centra, začnou běhat, cvičí doma. Nejsou ...

  5 views | posted on 18.1.2018 | under Poruchy příjmu potravy