Co dělám doma v karanténě?

Po návratu z dovolené v Kambodži jsem doma a dělám věci, které mě naplňují a vnáší do těchto dní smysl, radost, řád i relaxaci. Respektuji karanténu, která pomáhá snížit dopad koronaviru.

1. Vařím a peču

Užívám si proces přípravy, vnímám, že mám dostatek času a mohu do jídla vložit to nejlepší, nejen co se týká surovin, ale i energie, kterou tomu věnuji. A následný čas pomalého vychutnávání výsledku, to je pohádka!

2. Odmrazila jsem ledničku a mražák

Díky tomu, že více využívám suroviny, které máme doma delší čas, se nám uvolnila lednice, tak jsem jí mohla zase po delší době vypucovat, a z toho jsem měla ohromnou radost. Zasloužila si pořádnou péči.

3. Čajový rituál

Na podzim nám došla zásilka čajů z Číny a my si tak můžeme užívat skvělé lístky zeleného, bílého čaje a oolongu na čajovém moři.

4. Cvičím jógu

Aktuálně mě baví videa od Yoga with Adriene. Je to skvělý čas pro sebe! Vnímám, jak se mé tělo při cvičení protahuje, jak si užívá aktivní odpočinek na jógamatce. Cvičím také hormonální jógu.

5. Medituji

Vždy ráno 30 minut zasednu a jen si všímám svého nádechu a výdechu. Myšlenky, které přicházejí, pojmenovávám, pouštím a zase se vracím k dechu.

6. Dopřávám si čas ve vaně

Voda mě nabíjí a zároveň uvolňuje mé tělo. Perfektní kombinace.

7. Umývám okna

Denně vždy jen jednu místnost tak, aby mě to bavilo a hlavně ve chvíli, kdy cítím, že chci. Netlačím na sebe. Pouštím si k tomu oblíbenou hudbu, zpívám, tancuji, užívám si, jak je má mysl volná a pracuje mé tělo.

8. Vzdělávám se

Koukám na zajímavá videa, čtu knížky a články na internetu, které mě osloví.

9. Pobývám na balkoně

Je to místo, kde se zdržuji, když chci nasát čerstvý vzduch, když chci nechat mé tělo pohladit paprsky sluníčka. Místo, kde si nosím svou snídani, čaj nebo kávu, kde si čtu.

10. Kochám se fotkami z dovolené

Nyní koukám na fotky z Kambodži a u toho si s přítelem povídáme o zážitcích z cest.

11. Tančím

Kdykoliv mám chuť, pustím si nahlas písničku, kterou miluji, a jdu tančit. Jen tak.

12. Maluji

Konečně pořádně využívám stojan a plátna, která mám doma k dispozici, a tvořím malůvky.

13. Jsem v kontaktu s blízkými

Voláme si, píšeme si, dáváme si společně čaj o páté, posíláme fotky.

14. Vychutnávám si čas s přítelem

Snídáme, obědváme, večeříme spolu, dáváme si čaj nebo kafčo. Někdy jen tak tiše sedíme, někdy si povídáme, někdy se smějeme, někdy se přeme.

15. Dívám se na filmy

Když mám chuť, vyberu si film, který mě zaujme, a pustím si jej.

16. Třídím šatník

Vždy na jaře a na podzim třídím svůj šatník a posílám dále oblečení, které již nevyužívám. Teď také nastal ten čas. Je to očistný rituál. Těší mě, když má skříň prodýchne.

17. Svítím a ovoňuji byt

Mnohem častěji teď kolem sebe zapaluji svíčky, vonné tyčinky, pouštím difuzér, do kterého vybírám a kombinuji éterické olejíčky podle chuti a nálady.

18. Učím se latte art

Dělám si cappuccino, na kterém se učím kreslit latte art srdíčka.

19. Pozoruji

Pozoruji přítele, jak si s vášní připravuje svou V60, chemex nebo aeropress, jak je touto alternativní přípravou kávy pohlcený a jak jej to baví. Pozoruji kočky naproti v okně. Pozoruji mraky, hvězdy, oblohu. Pozoruji svůj dech. A taky jen tak koukám do blba.

20. Dopřávám si dostatek spánku

Reaguji na svou potřebu těla a dávám mu tolik spánku, o kolik si říká.

21. Uvolňuji tělo

Několikrát během dne se zastavuji a dělám si vnitřní scan. Všímavě projíždím své tělo a uvolňuji části, které cítím, že jsou v napětí, vědomě je prodýchám. Klidně si u toho nahlas s výdechem odfouknu.

22. Poskytuji terapie přes Skype

Možnost osobních terapií v Brně šla na chvíli bokem, ale skvělé je, že můžeme s klienty dále pokračovat v terapiích na dálku. Tuto možnost nabízím i v běžném režimu.

Mgr. Klára Gelnarová

Mgr. Klára Gelnarová

Absolvovala jsem tříletý psychoterapeutický výcvik v satiterapii (terapie všímavostí) a akreditovaný koučovací výcvik. Dělám to, co pro mě má hluboký smysl, nacházím se svými klienty znovu jejich radost ze života, lásku k sobě, vnitřní klid a spokojenost.

Více o mně.

Dnes nejčtenější

 • Konec dobročinnosti, už znám svou cenu!

  Možná od lidí slýcháváte: "Jé, ty jsi tak krásně hodný, skromný, obětavý, ...". Obecně to zavání pozitivním aspektem, možná se přistihnete, že vás při těchto slovech hřeje u srdce a jste na sebe pyšní. Ale co když to nejsou pozitiva, co když už se to přehouplo v něco, co je sebeubíjející? Cítíte se pod svou cenou. Nejprve ostatní, potom vy. Ale kdy na vás přijde místo? Znáte odpověď na tuto otázku? V podstatě jde říci, že nikdy. Protože než na vás ...

  15 views | posted on 30.11.2017 | under Seberozvoj
 • Rozchod, srdce na třísky a jak z toho ven

  Rozchod zažilo mnoho z nás. Dva lidé se seznámí, sdělí si, že by chtěli být více než přátelé, potkávají se, je jim spolu dobře, budují vztah, tvoří budoucnost, komunikují, více či méně se potýkají s nějakou rozepří, mají své radosti a starosti, vztah je protkaný různými životními událostmi, až jednou se oba nebo pouze jeden z nich rozhodne, že společnou cestu ukončí. Ne vždy je jednoduché rozchod překonat, připustit si myšlenku, že by to mohlo být k něčemu dobré. Objektivně může partner ...

  14 views | posted on 2.10.2017 | under Vztahy
 • Mentální bulimie

  Přejídání a jeho kompenzace zvracením, sportem, vynecháním dalších jídel, projímadly, čímkoliv. Jak se mentální bulimie projevuje a co je pro ni typické? Období diet Před mentální bulimií se často objevuje období diet, čas, kdy se člověk snaží zhubnout, hlídá si to, co jí, upravuje jídelníček, jeho skladbu i množství. Toto období může trvat různý čas. Lidem se často zhubnout i podaří. Diety však bývají striktní, tělo se proti nim začne po určitém čase bránit. Je vyhladovělé, nemá energii a s tím se ...

  9 views | posted on 10.5.2018 | under Poruchy příjmu potravy
 • Jak si do svého života přitáhnout toho pravého?

  Jste ve fázi hledání partnera? Přejete si už nebýt sami? Mám pro vás pár tipů, jak si můžete do svého života přitáhnout toho pravého. Prvním krokem je uzavřít svou minulost. Aby se objevil někdo nový, musíte mít po vašem boku "místo". Takže pokud ještě nemáte oficiálně anebo vnitřně sami pro sebe dořešený rozchod, rozvod, tak šup do toho. Také vyhoďte všechny věci, které vám bývalého partnera připomínají, fotky, oblečení, hrníček, prstýnek, prostě vše. Pokud nemáte sílu věci vyhodit, darujte je někomu ...

  6 views | posted on 3.8.2017 | under Vztahy
 • Mentální anorexie a její příznaky

  Mentální anorexie je jedna z typů poruch příjmu potravy. Co je pro toto onemocnění typické? Nespokojenost se svou postavou Lidé s mentální anorexií jsou nespokojeni se svým tělem. Nelíbí se jim, jak vypadají a kolik váží. Přejí si zhubnout. Často nejprve zkoumají možnosti, jak to udělat zdravě. Upraví si jídelníček tak, aby v něm bylo více zdravých věcí a naopak sladkosti a jiné pochutiny se snaží úplně vyloučit. Někteří také začnou sportovat, koupí si permanentku do fitness centra, začnou běhat, cvičí doma. Nejsou ...

  5 views | posted on 18.1.2018 | under Poruchy příjmu potravy