Strašák jménem plavková sezóna

Léto v plném proudu. Slunečné dny, se kterými se pojí i koupání. Pokud člověk není v souladu se svým tělem, tak ho při té představě jímá hrůza.

Já a v plavkách? Tak to tedy rozhodně ne!

Hlavou běží tisíce myšlenek. „Jsem tlustá, všude špeky, nejprve musím zhubnout 5 kg, pak o tom můžu začít uvažovat.“

Média strachy živí, co se dá: „Zhubněte do plavek, cviky pro ploché bříško, týdenní dieta, kupte si plavky, které zakryjí nedokonalosti vašeho těla, bez léků na hubnutí to nepůjde.“

V časopisech, na internetu a sociálních sítích, reklamních plakátech, v televizi, všude se to hemží tím samým.

Je naší volbou, co si budeme pouštět do svého vědomí. Můžeme se rozhodnout. Chci nebo nechci poslouchat kamarádku, která vášnivě mluví o dietě? Chci nebo nechci listovat tímto časopisem? Chci nebo nechci číst si na internetu o tom, jak zaručeně zhubnout? Můžeme filtrovat, jaké zprávy k nám budou přicházet. Které jsou pro nás cenné a které nikoliv. Můžeme chránit brány svých smyslů, aby do našeho těla nevnikaly informace, které mu škodí.

Zároveň uznávám, že je někdy obtížné se nátlaku a informacím kolem vyhnout. Ale jde to. Jde to se štítem zdravého sebevědomí. A kde tento štít vzít?

Darem jej nezískáte, vytvořit si ho musíte sami. A to prací na sobě. Sebepoznáním, odhalením svých bolestí, přijmutím toho, jaký jsem, tím, že si odpustím, že odpustím okolí, že si budu všímat, co mě rozhazuje a způsobuje nepohodu, že si budu všímat toho, co mi dělá dobře. Že budu pozorovat své prožívání a dávat mu váhu, vystupovat ze své zóny pohodlí a zakoušet nové situace, trénovat asertivitu, že budu sám sebe klást na první místo a až potom myslet na ostatní. Že na sebe budu hodný, budu přijímat své tělo i duši.

Nestačí však o věcech pouze přemýšlet, je potřeba je aktivně tvořit.

Začněte se více potkávat s lidmi, kteří září sebejistotou, naslouchejte jim, ptejte se na to, co vás zajímá, pozorujte, jak mluví, jednají, přemýšlejí. Inspirujte se. Nasávejte atmosféru, kterou vyzařují. A také si všímejte, co to dělá s vámi, jak se s nimi cítíte.

Čtěte inspirativní knihy, články, poslouchejte nahrávky.

Hledejte na sobě to hezké, zaměřujte se na pozitivní stránky těla i duše.

Navštěvujte seberozvojové kurzy.

Dělejte věci, které vás baví, věnujte se pohybu, který vás činí šťastnými.

Začněte také otáčet své vidění na svět a na sebe samého. Pokud si myslíte, že máte špatnou postavu, nikdo vám vaši představu nevyvrátí. Žijete v této myšlence, kterou jste si stvořili, je to váš svět, vaše realita. Pokud chcete žít v jiném světě, nejprve uvěřte tomu, že je to možné. Začátek cesty je vždy ve vaší hlavě. Mysl je mocná.

Nikdo není dokonalý a dokonalost je jen iluze. Neživme tuto bublinu.

Mgr. Klára Gelnarová

Mgr. Klára Gelnarová

Absolvovala jsem tříletý psychoterapeutický výcvik v satiterapii (terapie všímavostí) a akreditovaný koučovací výcvik. Dělám to, co pro mě má hluboký smysl, nacházím se svými klienty znovu jejich radost ze života, lásku k sobě, vnitřní klid a spokojenost.

Více o mně.

Dnes nejčtenější

  • Jak si do svého života přitáhnout toho pravého?

    Jste ve fázi hledání partnera? Přejete si už nebýt sami? Mám pro vás pár tipů, jak si můžete do svého života přitáhnout toho pravého. Prvním krokem je uzavřít svou minulost. Aby se objevil někdo nový, musíte mít po vašem boku "místo". Takže pokud ještě nemáte oficiálně anebo vnitřně sami pro sebe dořešený rozchod, rozvod, tak šup do toho. Také vyhoďte všechny věci, které vám bývalého partnera připomínají, fotky, oblečení, hrníček, prstýnek, prostě vše. Pokud nemáte sílu věci vyhodit, darujte je někomu ...

    5 views | posted on 3.8.2017 | under Vztahy
  • Mentální bulimie

    Přejídání a jeho kompenzace zvracením, sportem, vynecháním dalších jídel, projímadly, čímkoliv. Jak se mentální bulimie projevuje a co je pro ni typické? Období diet Před mentální bulimií se často objevuje období diet, čas, kdy se člověk snaží zhubnout, hlídá si to, co jí, upravuje jídelníček, jeho skladbu i množství. Toto období může trvat různý čas. Lidem se často zhubnout i podaří. Diety však bývají striktní, tělo se proti nim začne po určitém čase bránit. Je vyhladovělé, nemá energii a s tím se ...

    4 views | posted on 10.5.2018 | under Poruchy příjmu potravy
  • Mentální anorexie a její příznaky

    Mentální anorexie je jedna z typů poruch příjmu potravy. Co je pro toto onemocnění typické? Nespokojenost se svou postavou Lidé s mentální anorexií jsou nespokojeni se svým tělem. Nelíbí se jim, jak vypadají a kolik váží. Přejí si zhubnout. Často nejprve zkoumají možnosti, jak to udělat zdravě. Upraví si jídelníček tak, aby v něm bylo více zdravých věcí a naopak sladkosti a jiné pochutiny se snaží úplně vyloučit. Někteří také začnou sportovat, koupí si permanentku do fitness centra, začnou běhat, cvičí doma. Nejsou ...

    3 views | posted on 18.1.2018 | under Poruchy příjmu potravy
  • Vnitřní a vnější krása

    Jak se cítíme vevnitř, tak vypadáme i navenek. Souhlasíte? Já si myslím, že je na tom kus pravdy. Pokud je člověk vyrovnaný, šťastný, nezatížený starostmi, projeví se to i na vzhledu - vypadá odpočatě, vyzařuje z něj spousta energie, tělo je zdravé, žádné kruhy pod očima, vlasy nevypadávají, nehty jsou pevné. To jsou věci, které jsou viditelné na první pohled a vnímatelné na první pocit. Ale co když se zrovna nenacházíte v období, které je pozitivní? Co potom dělat? I to se totiž ...

    2 views | posted on 12.9.2017 | under Seberozvoj
  • Síla v nás

    Kde hledáte pomoc, když je vám těžko? Co se vám v životě osvědčilo? Kdo je vám podporou? Zkuste si každý sám za sebe odpovědět na tyto otázky. Je velmi důležité znát své možnosti, které vám mohou být při potížích nápomocné. Své strategie řešení si můžete napsat či nakreslit na papír. Můžete si udělat mapu, která bude znázorňovat cestu pomoci. Pokud teď sedíte nad papírem s tužkou v ruce a nenapadá vás, jak začít, nezoufejte. Představte si situaci, která pro vás nebyla jednoduchá, ale zvládli jste ...

    1 view | posted on 28.7.2017 | under Seberozvoj